Haber

Somali’de Şiddetli Yağmurlar ve Nehir Selleri: 4 Ölü, 278.000 Etkilenen

Orta Somali’nin Beledweyne bölgesinde sular altında kalan bir caddede eşek arabasını iten insanlar, 12 Mayıs 2023. (Fotoğraf: Hassan Bashi/Xinhua)

MOGADİŞU, 31 Ekim (Xinhua) — Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Somali’de genellikle mevsimsel olarak meydana gelen Deyr yağmurlarının ardından en az 4 kişinin hayatını kaybettiğini ve 278.000’den fazla kişinin öldüğünü bildirdi. ekim ortası-aralık aylarında, üç hafta önce başladı. yağışlardan ve nehir taşkınlarından etkilendiğini açıkladı.

BM ajansı, sel hakkında Pazar akşamı yayınlanan son açıklamasında, çoğunluğu Hirshabelle eyaletinde olmak üzere 43.840 kişinin sel nedeniyle daha yüksek yerlere taşındığını söyledi.

Yağışlardan etkilenen insanların birçoğunun yerinden edilmiş kişilerin bulunduğu bölgelerde yaşadığını ve bu insanların ani su baskınlarının azalmasıyla normal hayatlarına döndüklerini belirten OCHA, “Ancak yağışlar tahmin edildiği gibi devam ederse, Bu alanların çoğu alçak bölgelerde yer aldığından, bir sonraki su baskınlarına karşı savunmasız durumdayız.” .

İnsanlar orta Somali’deki Beledweyne semtinde sular altında kalan sokaklarda yürüyor, 12 Mayıs 2023. (Fotoğraf: Hassan Bashi/Xinhua)

Baidoa ve Galmudug eyaletlerinde en az üç kişinin hâlâ kayıp olduğunu bildiren BM kurumu, 22 Ekim’de Jubaland eyaletinin Luuq bölgesinde yaşanan şiddetli yağışlarda 150 kişinin yaralandığını bildirdi.

OCHA, insani yardım ortaklarının yetkililerle işbirliği içinde en savunmasız insanlara yönelik hedefli yardım çalışmaları başlattığını duyurdu. BM kurumu ayrıca, sel nedeniyle yerinden edilen veya yerinden edilen kişilere öncelik verildiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu