Haber

Almanya’da enflasyon yüzde 6,2 oldu

Merkezi Wiesbaden’de bulunan Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, Temmuz ayında Almanya’da tüketici fiyatları yıllık %6,2 arttı. Enflasyon Haziran’da yüzde 6,4, Mayıs’ta ise yüzde 6,1 olarak açıklandı. Mart ve Nisan aylarında yüzde 7’nin üzerindeydi. Temmuz ayı enflasyon oranını değerlendiren Federal İstatistik Ofisi Başkanı Ruth Brand, “Enflasyon bir miktar yavaşlasa da halen yüksek seviyede” dedi. Marka, “Gıda fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu tetikliyor” ifadesini kullandı.

Almanya’da son aylarda enflasyonda gıdanın yanı sıra enerji fiyatları da önemli rol oynuyor. Temmuz ayında enerji fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 arttı. Elektrik fiyatları yüzde 17,6 arttı. Gıda fiyatları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarken, haziran ayına göre geriledi. Hizmet sektörü, 2022 yılının Temmuz ayına göre yüzde 5,2 arttı. İstatistik Kurumu’nun bilgisine göre tatil, tüketiciler için de daha değerli hale geldi. Özellikle her şey dahil paket tatiller geçen yıla göre yüzde 9 arttı.

Çoğu ekonomist Almanya’da tüketici fiyatlarının önümüzdeki aylarda düşmesini bekliyor. Bunda Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için bir yıl içinde dokuzuncu kez faiz oranlarını artırma kararının etkili olacağı belirtiliyor. (DW Türkçe)

tortumhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu