Haber

Borusan EnBW Enerji ve Petrol Ofisi Grubu’ndan Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Alanında Önemli İşbirliği!

Borusan Holding ve Energie Baden-Württemberg AG’nin (EnBW) ortak girişimi Borusan EnBW Power, Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonu ağını genişleterek yeni bir dönemi başlatacak olan Petrol Ofisi Kümelenmesi ile iş birliğine imza attı. İlk etapta Petrol Ofisi’nin Türkiye genelindeki 2000’in ortasındaki akaryakıt istasyonlarındaki öncelikli lokasyonlarına 1 milyar TL yatırım yapılacak. Bu iş birliği kapsamında şarj edilecek araçlarla her bir şarj noktası yaklaşık 4500 ton karbon salınımını engelleyecek.

İklim ve elektrik kriziyle başa çıkmak için gücün yeşil dönüşümüne odaklanan ve yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan portföyüyle ülkemizin yeşil enerji dönüşümünde aktif rol alan Borusan EnBW Power, elektrikli araç şarj hizmetine hız veriyor Türkiye akaryakıt ve madeni yağ branşlarının klasik lideri Petrol Ofisi Kümelenmesi ile eklenecek. Gerçekleştirilen iş birliği ile Petrol Ofisi Grubu’nun Türkiye genelindeki 2 bin lokasyonu arasında önceliklendirilen istasyonlarda planlanan iş birliği çerçevesinde ilk etapta 1 milyar TL’lik yatırım yapılacak. . İstasyonlarda kullanılacak ve %100 yenilenebilir enerji kaynağı olduğu belgelenen yüksek hızlı şarj cihazları ile elektrikli araçlarda pil şarj oranı 30 dakikada yüzde 80’e ulaşacak. Bu iş birliği kapsamında şarj edilecek araçlarla her bir şarj noktası yaklaşık 4500 ton karbon salınımını engelleyecek.

İş birliği kapsamında başlatılacak istasyon dönüşümleri, Türkiye genelinde belirlenen trafik yoğunluğu, üniteler ve istasyonlar arasındaki aralıklar, müşterilere sunulan ek hizmetler gibi kriterlere göre önceliklendirilerek belirlenecek. Borusan EnBW Power’ın Türkiye’deki tüm elektrikli araç sahiplerinin kullanımına sunduğu yüksek verimliliğe sahip hızlı şarj noktalarının Petrol Ofisi’nin yaygın istasyon ağında yer alması sayesinde kullanıcıların menzil endişesi de ortadan kalkacak.

 

Elektrik şarj şebekesi alanında geniş ve kapsamlı işbirliği

Borusan Kümelenmesi CEO’su Erkan Kafadar Tüm iş süreçlerini karbon nötr olma hedefiyle ele aldıklarını belirterek, yenilenebilir enerji alanında yatırımlarını sürdürdüklerinden bahsetti. Kafadar, Borusan EnBW Enerji’nin yüksek karbon emisyonlu otomotiv segmentinde elektrifikasyon dönüşümünde lider şirketlerden biri olma hedefi doğrultusunda Petrol Ofisi Kümelenmesi ile gerçekleştirdiği iş birliği hakkında şunları söyledi:

“Borusan olarak bugünü yakalamanın ötesinde, geleceğin iş modellerini hayata geçirmek için hazırlıklarımıza başladık. Ana iş alanlarımız, yakın faaliyet alanlarımız ve yeni faaliyet alanlarımızda stratejimizin temel direklerini oluştururken, ana faaliyet alanlarımızı dönüştürmeyi ve geliştirmeyi, yakın faaliyet alanlarımızda güçlü yetkinliklerimizle büyümeyi ve yeni alanlarda ilerlemeyi hedefliyoruz. emin adımlarla faaliyet gösterdiği alanlar. Bu yöndeki işbirliğimiz çok değerli. Ülkemizde bu yıl geçen yılın ilk 6 ayına göre yaklaşık 5 kat daha fazla elektrikli otomobil satıldı ve elektrikli araçlarda 2023 yılı satış hedefine şimdiden ulaşıldı.

Elektrikli araçlara yönelik bu talep doğrultusunda, elektrikli şarj cihazlı istasyon ihtiyacının karşılanması ve elektrikli araç alımının teşvik edilmesi, karbon nötr bir gelecek için büyük önem taşıyor.”

Kafadar, “Enerji dönüşümü, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanlarındaki yatırımlara öncelik veren Borusan Kümelenmesi olarak, karbon salınımı yüksek olan otomotiv branşında elektrifikasyon dönüşümüne öncülük eden kurumlardan biri olmayı hedefliyoruz. Borusan EnBW Power, güç, iklim teknolojileri ve mobilite odak alanımız için değer yaratacak yatırımlar yaparken ana iş kolunda büyümesini sürdürecektir. Uzun yıllar devam etmesini beklediğimiz bu süreci, Türkiye’nin en yaygın akaryakıt istasyonu ağına sahip Petrol Ofisi gibi saygın bir kuruluşla başlatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sürdürülebilirliğin her anlamda sağlanmasının en değerli hedef haline geldiği bu dönemde gerçekleştirilen bu çok değerli iş birliğinin, ülkemizin 2053 net sıfır emisyon yolculuğunda ve dünyamızın sürdürülebilirliğini sağlamada değerli bir adım olduğunu düşünüyoruz.”

Petrol Ofisi Kümelenmesi CEO’su Mehmet Abbasoğlu: “Petrol Ofisi Kümelenmesi olarak Türkiye’nin tüm kılcal damarlarında; Gücün havada, karada ve denizde kesintisiz dağılımı için dev bir altyapı ekosistemi olarak ilerliyoruz. Sürekliliği esas alan, vizyoner ve günlük hayatın ihtiyaçlarını karşılayabilecek entegre altyapı yatırımlarının gelişen teknolojinin en değerli teminatı olduğuna inanıyoruz. Bu proje de alanında güçlü markaların ortaya çıktığı, kaliteli yatırıma odaklı, uzun vadeli ve ilgili tüm paydaşlara gerçek faydalar sağlayacak değerli bir iş birliğidir. 2.000’e yakın istasyonumuz ve entegre süreçlerimiz sayesinde elektrikli araç pazarındaki menzil ve erişim sorununu ortadan kaldırmayı ve pazardaki en kaliteli şarj teknolojisini Türkiye genelinde erişilebilir kılmayı hedefliyoruz. 1,5 milyon ton karbon salınımının önüne geçerek Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon hedeflerine katkı sağlayacağına ve elektrikli araçların dünyamıza gelmesinde fark yaratacağına inandığımız bu değerli iş birliğine katkı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum. kitleler.”

Borusan EnBW Power İcra Kurulu Murahhas Üyesi ve EnBW Holding Aş. Dr. Buğra Borasoy CEO’su EnBW, Almanya’da hızlı elektrikli şarj ağında pazar lideridir. EnBW, artan elektrikli araç satışlarıyla Almanya pazarının potansiyelini kısa sürede yakalayacağına inandığımız Borusan EnBW Enerji’nin Türkiye pazarındaki yatırımlarını destekliyor. Petrol Ofisi ile iş birliğinin bu alandaki önemli adımlarımızdan biri olduğunu düşünüyoruz.”

Borusan EnBW Power Genel Müdürü Enis Amasyalı halbuki; “Borusan EnBW Power olarak yenilenebilir enerji odaklı saf elektrik üretimi ile ülkemizin ve dünyanın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Halihazırda Türkiye’nin en büyük RES/GES hibrit tesisi kapsamında 94 MWp GES yatırımlarımıza devam etmekte, iki yeni RES yatırımı için hazırlıklarımızı tamamlamakta ve depolamalı RES yatırımlarımızın geliştirme faaliyetlerini yürütmekteyiz. Ayrıca orta/uzun vadede yeşil hidrojen ve açık deniz RES tesislerine odaklanıyoruz. Bu doğrultuda mevcut iş alanımızın yanı sıra yeni fırsatları da değerlendiriyor ve yatırımlarımızı hayata geçiriyoruz. Otomotiv sektörünün dönüşümü ve e-mobilite uzun süredir takip ettiğimiz bir alan oldu. Şirketimizin stratejik hedefleri doğrultusunda adım attığımız yeni iş alanlarımızdan biri olan elektrikli araç şarj istasyonlarında yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Kısa zamanda çok yol kat ettik.

Petrol Ofisi ile bu iş birliğinin Türkiye’nin gelişen elektrikli araç şarj ağına değerli bir katkı sağlayacağına inanıyor, her iki şirkete de hayırlı olmasını diliyoruz.”

Yiğit Meral, Petrol Ofisi Küme Perakende Müdürü “Petrol Ofisi Kümelenmesi, Türkiye’nin sadece en büyük akaryakıt dağıtım ağı değil, aynı zamanda ülkedeki en büyük perakende zincirlerinden biridir. Bu ölçek, misafirlerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılarken bize çok önemli bir avantaj sağlıyor ve bu avantajı yüksek maliyetli projeler ve işbirlikleri ile telafi etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. İstasyonlarımızı misafirlerimiz için yaşam alanları olarak inşa ediyoruz. Bu iş birliği sayesinde ziyaretçilerimiz araçlarını maksimum yarım saatte şarj edebilmekte, dolumu beklerken özel dinlenme ve çalışma alanlarımızda vakit geçirebilmekte, gastro-noktalarımızda keyifli bir mola verebilmekte ve otelimizde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. pazarlar. Şubeye örnek olacak bu iş birliğinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu