Haber

Özbekistan Devlet Başkanı Mirziyoyev gelişmekte olan ülkelerden destek istedi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, dünyadaki çeşitli çatışmaların olumsuz etkilerinin öncelikle gelişmekte olan ülkelerde hissedildiğini belirterek, bu ülkelerin desteklenmesini istedi.

Mirziyoyev, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin davetlisi olarak Hindistan’ın girişimiyle düzenlenen “Küresel Güney’in Sesi”nin çevrimiçi zirvesinde bir konuşma yaptı.

Toplumların ekonomik krizin yanı sıra çeşitli çatışma ve çatışmaların olumsuz sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığını belirten Mirziyoyev, “Uluslararası ilişkilerde açık diyalog ve karşılıklı güvenin azaldığına tanık oluyoruz.” dedim.

Kovid-19 salgını, gıda ve enerji güvenliği sorunları ile çevre sorunlarının küresel kalkınma beklentilerini olumsuz etkilediğini anlatan Mirziyoyev, böylesine karmaşık bir ortamda başarıya ulaşma yolunda özellikle gelişmekte olan ülkelerin önünde birçok yeni sorunun ortaya çıktığını söyledi. sürdürülebilir kalkınma hedefleri.

Mirziyoyev, günümüzde dünyadaki çeşitli çatışmaların olumsuz sonuçlarının öncelikle gelişmekte olan ülkelerde hissedildiğini de vurgulayarak, bu bağlamda gelişmekte olan ülkelerin potansiyellerini tam olarak kullanabilmeleri için gerekli koşulların oluşturulması ve bu ülkelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, gelişmekte olan ülkelerin uluslararası pazarlara ulaşmada çeşitli sorunlar ve kısıtlamalarla karşı karşıya kaldıklarını, bu olumsuzlukların ve kısıtlamaların ortadan kaldırılması için mevcut uluslararası ticaret sisteminin uyarlanması, küresel pazarda adil rekabet ortamı oluşturmaya yönelik ortak yaklaşımların geliştirilmesi gerektiğini de ifade etti. seviyesi ve bu ülkelerin gücü ve sınırlamaları. Gıda güvenliğinin sağlanması ve küresel lojistik ve katma değer zincirlerinin kurulması gerektiğini kaydetti.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki teknolojik uçurumun “yeşil ekonomiye” geçiş sürecinde genişlediğine işaret eden Mirziyoyev, bunun önüne geçmek için dünyanın önde gelen ülkelerinin desteğiyle yeşil bir teknoloji ve inovasyon veri tabanı oluşturmanın değerine vurgu yaptı.

ahlatajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu